Biomet is now Zimmer Biomet

Biomet
 
 

Informacje dla Pacjentów

Alloplastyka Stawu Kolanowego

Czym jest wymiana stawu kolanowego

Podczas tego zabiegu elementy stawowe zastępuje się implantami metalowymi i plastikowymi. Najdalsza część kości udowej oraz najbliższa część kości piszczelowej są usuwane, a kość zastępuje się elementami metalowymi w przypadku kości udowej oraz metalowo-plastikowymi w przypadki kości piszczelowej.

Ponadto również rzepka może zostać przeszlifowana. Zabieg wykonuje się w celu uśmierzenia bólu, który jest najczęściej spowodowany zużyciem i wytarciem chrząstki stawu kolanowego. Zabieg może również zwiększyć zakres ruchów w stawie.

Istnieją dwa typy wymiennej alloplastyki stawu kolanowego

Częściowa alloplastyka stawu kolanowego

W tym zabiegu wymianie podlega tylko zużyty przedział kolana. Operację przeprowadza się, gdy tylko jeden przedział został zniszczony.

Całkowita alloplastyka stawu kolanowego

Staw kolanowy jest jednym z największych i najbardziej złożonych stawów ustroju. Składa się na niego dalszy koniec kości udowej, który opiera się i ślizga po bliższej powierzchni kości piszczelowej, całość stawu dopełnia rzepka, która ma swój ślizg na przedniej powierzchni dalszego końca kości udowej. Duże więzadła łączą kość udową z kością piszczelową zapewniając stabilność stawu. Długie mięśnie uda zapewniają siłę stawu kolanowego.

Całkowita alloplastyka stawu kolanowego polega na wymianie zranionych lub uszkodzonych elementów stawu przez sztuczne elementy. Twój nowy staw kolanowy składać się będzie z metalowego elementu mocowanego do dalszego końca kości udowej, metalowo-plastikowej rozpórki osadzonej w kości piszczelowej oraz jeśli będzie to konieczne plastikowej nakładki na rzepkę.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania spytaj swojego lekarza lub swojego ortopedę

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Biomet a także poznać indywidualne historie pacjentów, którzy przeszli zabieg wymiennej alloplastyki stawu kolanowego, czy poznać historię byłego pilota RAF-u i tego jak pokonał ból odwiedź www.oxfordknee.net.

Zabieg operacyjny

Zwykle zajmuje od 1 do 2 godzin, a pobyt pacjenta w szpitalu zamyka się w przedziale od 3 do 10 dni. Zabieg wykonuje się z prostego cięcia o długości 10-23cm na przedniej powierzchni stawu kolanowego. Szwy lub zszywki mogą być wchłaniane, jednak niewchłaniane należy usunąć 14 dni po zabiegu operacyjnym.

Proces powrotu do zdrowia

Czas, po jakim pacjent jest wypisywany do domu zależy od wielu czynników, wliczając w to uwarunkowania społeczne. Pacjenci żyjący w domach parterowych lub mieszkaniach jednopoziomowych szybciej wrócą do zdrowia niż pacjenci muszący dużo chodzić po schodach. Ludzie posiadający odpowiedzialne stanowiska lub członkowie rodzin szybciej wracają do zdrowia niż pacjenci mieszkający samotnie.

Powrót do pracy

Zwykle zajmuje to około 3 miesięcy, lecz pacjenci mający tzw. pracę siedzącą wracają do pracy w jeszcze krótszym terminie. Każdy pacjent jest inny, Twój lekarz najlepiej oceni, kiedy możesz wrócić do pracy.